Iskolai szociális segítés

Tájékoztatás az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenységről

2018. szeptember 1-jétől az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység kötelező jelleggel, új elemként jelenik meg minden Család- és Gyermekjóléti Központ szolgáltatási körében. A köznevelési intézményekben folyó szociális támogató szolgáltatások bővítése, a gyermekek, tanulók veszélyeztetettségének megelőzése érdekében óvodai és iskolai szociális segítést végző szociális szakemberek kezdik meg munkájukat a Kalocsa járásában működő összes tanintézményben.

Az óvodai és iskolai szociális munka során nyújtott szolgáltatások célja, a szociális munka módszereinek és eszközeinek felhasználásával az óvodás- és iskoláskorú gyermekek körében:

• óvodai és iskolai beilleszkedés elősegítése
  • az óvoda – iskola átmenet megkönnyítése
  • egészségfejlesztés
  • veszélyeztetettség megelőzése, illetve mérséklése, megszüntetése

Az óvodai és iskolai szociális segítő az alábbi területeken tevékenykedhet

1. Csoportban végzett szociális munka keretein belül:
  2. a gyermek megfigyelése csoporthelyzetben, illetve az osztály/csoport működésének megfigyelése
  3. a gyermekek számára kommunikációs és emocionális készségek, képességek fejlesztését támogató foglalkozások szervezése
  4. az osztályok, csoportok számára tájékoztató és készségfejlesztő foglalkozás szervezése, különös tekintettel az alábbi témákra: gyermeki és emberi jogok, esélyegyenlőség, digitális biztonság, függőségek, társas kapcsolatok, bántalmazás és konfliktusok kezelése
  5. szülőcsoportok szervezése, vezetése, különösen: aktuális gyermeknevelési problémák pl. digitális szülőség, speciális helyzetű gyermekek szüleinek önsegítő csoportja.
  6. szakmai műhely pedagógusoknak szociális és gyermekjóléti kérdésekben, különösen a jelzőrendszeri feladatokról, veszélyeztetettség jeleiről

1. Közösségi szociális munka keretein belül:
  2. támogatja a szakmai team együttműködését
    • katalizálja, koordinálja az együttműködést az adott köznevelési intézményhez kapcsolódó szakemberekkel, a partner intézményekkel
  3. közösségépítő rendezvényeken vesz részt, azokat szervezi
    • lehetőség szerint részt vesz a köznevelési intézmény által szervezett közösségi rendezvényeken
    • szabadidős programokat szervez a gyermekek és szüleik számára
    • együttműködik a köznevelési intézményen belül működő szülői és tanulói szervezetekkel

1. Egyéni szociális munka keretein belül:
  2. a gyermeknek, szülőknek, pedagógusoknak információt nyújtanak az elérhető szociális szolgáltatásokról, a szociális rendszer működéséről, az elérhető egyéb – egészségügyi, jogi, kulturális – szolgáltatásokról.
  3. szükség esetén delegálják a gyermeket, szülőt a megfelelő intézménybe/szolgáltatásba, segítik az ügyintézést.
  4. tanácsot adnak a gyermeknevelés és a családi élet egyéb területein,az óvodában/iskolában jelentkező problémák kapcsán, különös tekintettel a beilleszkedési nehézségekre, a gyermek szociális és mentális fejlődésével kapcsolatos kérdésekre, pályaorientációra.
  5. szakmai konzultációt biztosítanak a pedagógusok számára a fenti témákon túl a gyermekcsoportok működését érintő kérdésekben, különös tekintettel iskolai erőszak, zaklatás témájában.

1. Szülőkkel, családokkal végzett szociális munkakeretein belül:
    • tanácsadás, konzultáció családoknak a gyermek iskolai életét érintő kérdésekben, illetve egyéb problémák kapcsán, közvetítés a szülő gyerek kapcsolatban
    • részvétel a szülő-tanár megbeszéléseken
    • szülői értekezleten való részvétel
    • családlátogatások

Kérdés esetén a 06-30-524-2979 telefonszámon elérhető a Kalocsai Szent István Gimnázium iskolai szociális segítője: Umenhoffer Sarolta